19 Ocak 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

1 Aralık Dünya Aıds Günü

Bilecik Halk Sağlığı Müdürü Ömer Balcı, HIV’in bulaşma yolunun temelde vücut sıvıları ile gerçekleştiğini, bu nedenle kan ve meni gibi virüsü daha yoğun olan vücut sıvılarının virüsün iletiminde yerinin büyük olduğunu bildirdi.

Balcı, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, HIV virüsünün, bağışıklık sisteminin içine yerleşerek bireyin bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüs olduğunu anımsattı.

HIV’in, girdiği vücudun bağışıklık sistemini etkileyip yok ettiğini belirten Balcı, direnci azalan vücutta HIV’in etkisinin yanı sıra çeşitli mikropların da hastalıklara neden olabileceğini ifade etti.

AIDS virüsü vücuda girdikten sonra kişinin taşıyıcı olduğunu ve virüsü başkalarına bulaştırabileceğini aktaran Balcı, şunları kaydetti:

Bu virüs, laboratuvar testleri ile yaklaşık 12 hafta sonra tespit edilebilir. Bir sağlık şikayetiniz olmasa bile taşıyıcı olabileceğinizi unutmayınız. HIV bulaşıcılığının üst düzeyde olan bir virüs olmamasına rağmen, mutlaka korunulması gereken bir virüstür. HIV tek başına yaşamını idame edemeyen bu nedenle mutlaka konak ihtiyacı olan bir virüstür. Standart sterilizasyon uygulamaları virüse karşı korunmada yeterlidir. Virüsün bulaşma yolu temelde vücut sıvıları ile olmaktadır. Bu nedenle kan, meni gibi virüsün daha yoğun olduğu vücut sıvılarının virüsün iletiminde yeri büyüktür.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü