15 Aralik 2017 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

2017 Berat Kandili ne zaman? Mayıs ayının kaçına denk geliyor?

Üç ayların içerisinde yer alan ve Müslümanlar için önemli ibadet günlerinden biri olan Berat Kandili ne zaman olacak? İbadetlerine yön vermek isteyenler 2017 Berat kandilinin hangi güne denk geldiğini merak ediyor. Peki duaların ve ibadetlerin sıklaşacağı, İslam Ümmeti’nin hep birlikte coşkuyla karşılayacağı, işlenen sevapların katlanacağı Mübarek Berat  Kandili’ne kaç gün kaldı? Kandil Mayıs ayının tam kaçında olacak? İşte Berat Kandilini ibadetlerle geçirmek isteyenler için 2017 tüm kandil tarihleri

BERAT KANDİLİ NE ZAMAN?

Berat Kandili,  İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir. 2017 yılı itibariyle Berat Kandili 10 Mayıs itibariyle tüm Müslümanlar tarafından ibadetlerle, dualarla, namazlarla idrak edilecek. Ramazan öncesi son kandil olan Berat gecesi günahlardan arınmak isteyenler bu günü çok özel bir şekilde geçirecektir.

BERAT NE DEMEK?

Berat (Berâet), Arapça’da temize çıkma anlamına gelir. Berat Kandili aynı zamanda Rahmet Gecesi gibi adlarla da anılır. 

Kur’ân-ı Kerim’de, suçsuzluk, kurtuluş belgesi (Kamer, 54/43) ve müşriklerle her türlü ilişkiyi kesme, onlardan uzak durma (Tevbe, 9/1) anlamlarında iki yerde berâet kelimesi geçmektedir. Hadislerde ise genellikle, günahtan kurtulma, bir iş veya zümreden uzak durma anlamlarında kullanılmıştır. 

BERAT KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?

Berat Kandili ‘nin önemi bu gecede amel defterinin yazılması ve edilen dualarla tüm günahların affolmasından gelmektedir. 

Her sene, Şaban ayının on beşinci Berat gecesinde, o senede olacak şeyler, ameller, ömürler, ölüm sebepleri, yükselmeler, alçalmalar, yani her şey Levh-i mahfuzda yazılır. Resulullah efendimiz, bu gece, çok ibadet, çok dua ederdi.

İŞTE 2017 YILI DİNİ GÜNLERİN LİSTESİ

Üç Aylar’ın Başlangıcı: 29 Mart
Regaib Kandili: 30 Mart
Mirac Kandili: 23 Nisan
Berat Kandili: 10 Mayıs
Ramazan’ın Başlangıcı: 27 Mayıs
Kadir Gecesi: 21 Haziran
Arefe (Ramazan): 24 Haziran
Ramazan Bayramı: 25 Haziran
Arefe (Kurban): 31 Ağustos
Kurban Bayramı: 1 Eylül
Hicri Yılbaşı: 21 Eylül
Aşure Günü: 30 Eylül
Mevlid Kandili: 29 Kasım

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü