18 Ocak 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Adaletin Googleı görücüye çıkıyor

Adalet Bakanlığınca kurulan, suç  türleri, fail profilleri, hakim ve savcı performansları gibi bilgileri içerecek  Adli Veri Bankası, suçun önlenmesine yönelik çalışmaların etkinleştirilmesini  sağlayacak. 
 
muhabirinin Bakanlık yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Adalet  Bakanı Bekir Bozdağ’ın talimatıyla başlatılan Adli Veri Bankası projesi, Adli  Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü ile Bilgi İşlem Daire Başkanlığının yaptığı  çalışmaların ardından tamamlandı.
 
Veri girişlerine başlanan, Türkiye’nin suç haritasını çıkaracak Adli  Veri Bankası, suçların türlerine göre hangi illerde, ilçelerde işlendiğine  ilişkin bilgileri içerecek. Adli Veri Bankası, suçların işleniş saati ve günü  gibi özel bilgileri de bulunduracak.
 
Veri bankasına maktul, fail, müşteki ve mağdurun eğitim durumu,  cinsiyeti, yaşı gibi bilgiler girilecek. Böylece, failler ve suç mağdurlarının  profilleri çıkarılacak.
 
Dava sayılarına, davaların görülme sürelerine, ertelenme nedenlerine  ulaşılabilecek Adli Veri Bankası, ilk etapta hukuk, ceza mahkemeleri, cumhuriyet  savcılıkları, denetimli serbestlik müdürlükleri, icra müdürlükleri, idari yargı  ve adli tıp kurumu tarafından kullanılacak.
 
SUÇLA MÜCADELEDE YAPILACAK ÇALIŞMALAR BELİRLENECEK
 
Adli Veri Bankası ile hakim ve savcıların, Adalet Bakanlığı  personelinin performansı da ölçülebilecek.
 
Adli Veri Bankası havuzuna veriler, adliyelerdeki Ulusal Yargı Ağı  Bilişim Sistemi (UYAP) aracılığıyla zabıt katipleri tarafından girilecek. Adli  Veri Bankası’nda toplanacak veriler, Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik  Genel Müdürlüğünce incelenecek.
 
Türkiye’nin adalet politikalarının şekillenmesini sağlayacak Adli Veri  Bankası’ndan elde edilen bilgilerin değerlendirilmesiyle, suçla mücadelede hangi  çalışmaların yapılması gerektiği belirlenebilecek.
 
Sistemle, suçların önlemesine, alınacak tedbirlerin belirlenmesine  yönelik çalışmaların etkinleştirilmesine katkı sunulacak. Adli Veri Bankası,  suçla mücadelede doğru politikaların yeni uygulamalarla hayata geçirilmesini  sağlayacak.
 
BAKAN BOZDAĞ KAMUOYUNA TANITACAK

Adli Veri Bankasında toplanan veriler, kamu kurum ve kuruluşları,  gazeteciler, akademisyenler ve vatandaşlarla da paylaşılacak.
 
Adli Google olarak nitelendirilen Adli Veri Bankası, yarın Adalet  Bakanı Bekir Bozdağ’ın katılacağı törenle kamuoyuna tanıtılacak.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü