20 Ocak 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Arakanlı Müslümanlara soykırım yapılıyor

Merkezi Hollanda’da bulunan Avrupa Rohingya Konseyi Başkanı Khairul Amin, yaptığı açıklamada, Arakan’da 9 Ekim’de sınır karakollarına düzenlenen saldırıların ardından bölgedeki son durumun çok vahim ve kötü olduğunu ifade ederek insanların bir yerlere kaçmaya çalıştığını belirtti.

TÜRKİYE’DEN YARDIM BEKLİYORLAR

Uluslararası topluma yardım çağrısı yapan Amin, Lütfen bizi koruyun. Kendimizi savunabilmemiz için bizi destekleyin. Bu bizim uluslararası topluma, İslam dünyasına ve Türkiye’ye mesajımızdır dedi.

Amin, bölgede evsiz kalan yaklaşık 30 bin kişinin gidecek yerlerinin olmadığına işaret ederek erkeklerin orman ve dağlara kaçtığını, yalnızca kadın ve çocukların evde kaldığını, bazı kişilerin pirinç tarlalarına ve nehirlere saklandığı veya Bangladeş sınırına kaçmaya çalıştığını belirtti.

İNSANLAR AÇLIKTAN ÖLÜYOR

Khairul Amin, Myanmar’daki son durum hakkında kesin ve net bir resme sahip değiliz. Ancak kaynaklarımızdan aldığımız bilgiye göre, her gün insanlar açlıktan veya yaralarından dolayı ölüyor. Çünkü tedavi olacak veya ilaç alacak imkana sahip değiller diye konuştu.

Amin, Arakan’da ekim ayından bu yana düzenlenen saldırılarda 2 bin 500 evin ateşe verildiğini, üç köyün tamamen yok edildiğini, 400 kişinin öldüğünü, cami ve medreselerin zarar gördüğünü kaydetti.

Amin, yaklaşık 400 Arakanlının Myanmar’a kayıklarla geri gönderildiğini ifade ederek Ağlıyorlardı. Tüyler ürperticiydi. Bildiğim kadarıyla binden fazla Arakanlı geri gönderildi dedi.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü