20 Ocak 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Aydın Ticaret Borsası, Dünya Zeytin Günü’nde Zeytinyağı Tattırdı

Aydın Ticaret Borsası, 1. Dünya Zeytin Günü’nde zeytinyağı tadımı yaptırdı. Tarih Profesörü İlber Oltaylı’nın da zeytinyağının tadına baktığı etkinlikte renkli görüntüler oluştu.

Bu yıl birincisi ilan edilen Dünya Zeytin Günü kutlamaları kapsamında, Ulusal Zeytin Zeytinyağı Konseyi (UZZK) tarafından organizasyonu yapılan ve Aydın Ticaret Borsası tarafından desteklenen Bir Zeytin Dalı Yeter etkinliği Urla’da gerçekleşti.

Aydın Ticaret Borsası, kutlama programı çerçevesinde gerçekleştirilen organizasyonda Uluslararası Zeytin Konseyi (International Olive Council / IOC ) tarafından akredite olan Aydın Ticaret Borsası Tadım Paneli Başkanı Burcu Keser, tadım uzmanları Yusuf Küçük ve Aysun Uğur tarafından, tüketicilere kaliteli zeytinyağını nasıl ayırt edebilecekleri, kaliteli zeytinyağında olması ve olmaması gereken özellikler hakkında bilgiler verildi.

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, yaptığı açıklamada; 1. Dünya Zeytin Günü Etkinlikleri kapsamında amacımız Zeytin ve zeytinyağına dikkatleri çekmektir. Ülkemiz zeytin üreticisi ülkeler arasında yer almasına karşın, tüketim aşamasında maalesef hala gerilerdeyiz. Aydın Ticaret Borsası olarak yaptığımız Zeytinyağı Pazar Payının Arttırılması projelerimiz ile zeytinyağı tanıtımına ağırlık verdik. Amacımız kişi başına düşen zeytinyağı tüketiminin arttırılmasıdır. 1. Dünya Zeytin Günü etkinlikleri kapsamında ziyaretçilere kaliteli zeytinyağını nasıl ayırt edebilecekleri, kaliteli zeytinyağında olması ve olmaması gereken özellikler hakkında bilgiler verilerek, sağlıklı ve bilinçli tüketicilerin artmasına katkı sağlamaya çalışılmıştır dedi.

Zeytinyağı Pazar Payının Arttırılması projesi hakkında da bilgiler veren Bosnalı, Aydın Ticaret Borsası tarafından başvurusu yapılarak, İstanbul Ticaret Borsası, Ege Zeytin Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi ve AYTB Laboratuvar Hizmetleri A.Ş. ortaklığındaki, KOSGEB Başkanlığı tarafından desteklenmeye uygun görülmüştür. 24 ay sürecek olan projenin 13 aylık süreci tamamlanmış olup zeytinyağı tüketimi az olan 13 il de (Samsun, Edirne, Tekirdağ, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Konya, Ankara, Sivas, Erzincan, Giresun, Elazığ, Kütahya) tadım ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilerek, tüketiciler kaliteli zeytinyağını nasıl ayırt edebilecekleri, kaliteli zeytinyağında olması ve olmaması gereken özellikler hakkında bilinçlendirilmiş, tadım kriterleri ve kimyasal özelliklerine gore üstün kalitede olan zeytinyağının tanınırlığını, bilinirliğini arttırmaya ve kişi başı düşen iç tüketim miktarının ve Pazar payının artmasına katkıda bulunulmuştur. Projenin 2. ayağında, Kasım ayından itibaren her ay olmak üzere Nisan ayına kadar tanıtım etkinlikleriyle birlikte eğitim etkinliklerine başlanmıştır. İlk eğitim ‘Satış – Pazarlama Eğitimi’ 28-29 Kasım 2016 tarihlerinde, ikinci eğitimimiz ‘Dış Ticaret Eğitimi’ ise 15-16 Aralık tarihlerinde Aydın Ticaret Borsası toplantı salonunda gerçekleşecektir diye konuştu. – AYDIN

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü