13 Aralik 2017 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Bakanlıkla anlaştı! DSÖ ofis açılıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile yürütülen çalışmalar, Türkiye sağlık sisteminin daha ileri taşınması ve aynı zamanda ülke tecrübe ve kapasiteleri doğrultusunda tüm insanlığa ve DSÖ’nün kapasitesine katkıda bulunma temel prensipleri doğrultusunda şekilleniyor.

Bu çalışmalara yön vermek için oluşturulan Türkiye Cumhuriyeti ve Dünya Sağlık Örgütü Stratejik Ortaklığı kapsamında DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Zsuzsanna Jakab Türkiye’ye geldi. DSÖ İstanbul Ofisi’nin kurulmasına ilişkin anlaşma, Sağlık Bakanı Akdağ ve DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Jakab arasında imzalandı.
 
‘KİMSEYİ GERİDE BIRAKMA’

Türkiye, kendi vatandaşlarına sunduğu kaliteli sağlık hizmetinin yanı sıra misafir ettiği Suriyelilere de sunduğu sağlık hizmetinin niteliği itibari ile rol model oldu. Türkiye’nin bu tutumu DSÖ için de esin kaynağı olarak Stratejik Ortaklık “Kimseyi geride bırakma” sloganı etrafında şekillendirildi. Acil ve insani durumlarda sağlık hizmetlerine erişim konusunda DSÖ’nün kapasitesinin güçlendirilmesi gerektiğine inanan Türkiye, bu kapsamda da çalışmalarını sürdürüyor. DSÖ tarafında yeterince bütçe ve personel ayrılamayan insani ve acil sağlık durumları konusunda gerekli kapasitenin oluşturulması için yürütülen müzakereler sonucunda ‘İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlıklılık DSÖ İstanbul Ofisi’nin kurulması kararlaştırıldı.
 
“TÜRKİYE’NİN DSÖ OFİSİ İLE BİRLİKTE BÜTÜN DÜNYA ÜLKELERİNE BURADAN CİDDİ BİR KATKI VERMESİ MÜMKÜN’

Düzenlenen törende konuşan Bakan Akdağ, Türkiye’nin geldiği nokta itibariyle sorunlara çok hızla cevap verebilen, hazırlığı çok yüksek bir ülke haline geldiğine vurgu yaparak, “Türkiye’nin bu tecrübesini Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Bölgesi ile birleştirmek ve Türkiye’de DSÖ’nün ofisi ile birlikte bütün dünya ülkelerine buradan ciddi bir katkı vermek gerçekten mümkün ve biz bunu bu ofiste önümüzdeki günlerde göstereceğiz. 2017-2021 biraz uzatılmış bir tarihle 2023 için hazırlamakta olduğumuz stratejik planımız çok daha mükemmel hazırlanmış bir doküman olacak. Hem Türkiye için bizim yapacağımız işler için bize yol gösterecek hem de bütün dünya ülkeleri için örnek bir doküman olacak. Neyi yazar çizerseniz çizin politik karalar, politik destek, rakiplerin adanmışlığı olmadığı müddetçe gerekli sonuca ulaşamazsınız” ifadelerini kullandı.
 

 
 

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü