16 Ocak 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

‘Benzin 12 yılda yüzde 210 arttı’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, son 12 yılda benzinin fiyatının yüzde 210 arttığını ileri sürdü.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Türk halkı,uygulanan fahiş vergiler nedeniyle akaryakıta dünyadakinin kat kat üzerinde para ödüyor” görüşünü savundu.

Oran, yazılı açıklamasında, AK Parti iktidarı döneminde benzinin fiyatının yüzde 210 arttığını ileri sürdü.

Bu dönemde dolardaki yüzde 35’lik artıştan arındırıldığında benzin fiyatındaki net artışın yüzde 129’a denk geldiğini belirten Oran, “Türkiye’de fahiş benzin fiyatının nedeni, tüketiminden alınan insafsız nitelikteki dolaylı vergilerdir. Vatandaşın 1 litre benzine ödediği paranın sadece üçte biri ana fiyat” değerlendirmesini yaptı.

ÖTV, KDV gibi dolaylı vergilerle benzinin pompa fiyatı, rafineri çıkış fiyatının 3 katına ulaştığını savunan Oran, Türkiye’deki dolar bazında benzin fiyatı, kişi başına milli gelirin 100 bin doları aştığı Norveç’teki ile neredeyse aynı düzeyde olduğunu iddia etti.

Bir depo benzinin bedelinin Norveç’te asgari ücretin yaklaşık yüzde 2’sine, Türkiye de ise dörtte birine denk geldiğini savunan Oran, özellikle de serbest fiyat sistemine geçilen 2005’ten sonra, akaryakıttan alınan yüklü miktardaki dolaylı vergilerin, bütçe açıklarının kapatılmasında önemli bir rol oynadığını belirtti.

Oran, EPDK verilerine göre 2005-2012 döneminde akaryakıttan 181 milyarı ÖTV ve 69 milyarı KDV olmak üzere toplam 250 milyar liralık dolaylı vergi tahsil edildiğini ileri sürdü.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü