20 Ocak 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Devlet Başkanının konvoyuna bombalı saldırı

Ordu Sözcüsü Albay Edgard Arevalo, ülkenin güneyindeki Maravi kentinde  bulunan askeri bir kampı ziyarete giden konvoyun güzergahında yol kenarına  yerleştirilen bombanın patlatıldığını belirtti.

Saldırıda konvoyda bulunan 7 devlet başkanlığı korumasının ve 2 askerin yaralandığını söyleyen Arevalo, yaralıların hastaneye kaldırıldığını  kaydetti.

Arevalo, saldırının ardından konvoydaki askerlerle saldırganlar arasında çıkan çatışmada birkaç saldırganın yaralandığını ifade etti.

Duterte de saldırının ardından ülkenin kuzeyindeki Nueva Ecija  bölgesinde yaptığı açıklamada, korumalarının yaralanmasına rağmen aynı güzergahı  kullanacağını ve Butig kasabasındaki operasyonları denetlemek için askeri kampı  ziyaret edeceğini belirtti.

Kendisine ziyareti ertelemesinin önerildiğini ancak bunu kabul  etmediğini söyleyen Duterte, eğer mümkünse aynı yolu izleyerek Maravi’ye  gideceğini vurguladı.

Duterte, her yerde küçük çapta çatışmalar çıkabileceğini ifade ederek  kendisine bir şey olması durumunda Yardımcısı Leni Robredo’nun yerine  bakabileceğini kaydetti.

Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, saldırıyla Ordunun Butig’deki  operasyonlara verdiği dikkatinin başka yöne çekilmek istendiğini ileri sürerek  saldırganların konvoyda devlet başkanlığı korumalarının olduğunu muhtemelen  bilmediklerini dile getirdi.

Ülkede cumartesi gününden bu yana Maute örgütünün işgal ettiği  Mindanao Özerk Bölgesi’nin Lanao del Sur kentindeki Butig kasabasında operasyon  düzenleniyor.

Operasyonda şimdiye kadar 35 militan öldürüldü, örgütün ele geçirdiği  ve aralarında belediyeye ait binanın da aralarında bulunduğu birçok bölge geri  alındı.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü