21 Subat 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Eft nedir ? Eft nasıl yapılır?

Banka hesaplarınızdan yapacağınız işlemlerin anlamlarını ve nasıl yapıldığını öğrenerek bankacılık işlemlerinizi daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda eft nedir ve eft nasıl yapılır konularında sizlere gerekli bilgileri vereceğiz.

Eft nedir?

Eft işlemi, farklı banka hesapları arasında yapılan para Transfer işlemine denilmektedir. Hesaplar farklı bankalarda bulunduğu için hesap geçişler her zaman olmamaktadır. Eft işlemleri eft saatleri içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Eft saatleri ise hafta içi 09:00 ile 17:30 arasında yapılmaktadır. Bankalar kendi politikalarına göre bu saatleri değiştirebilirler. Bu nedenle para transferinin yapılacağı hesabın bağlı olduğu bankanın eft saatlerinin kaça kadar olduğu önemlidir. Ayrıca eft işlemi hafta sonu ve resmi tatillerde yapılmamaktadır. Bu tarihlerde eft talimatı verilmektedir. Eft talimatı alındıktan sonra banka ilk iş gününde eft işlemini sonuçlandırmaktadır.
 

Eft nasıl yapılır?

Eft işlemi bankaların şubelerinden, internet bankacılığından ve telefon bankacılığından gerçekleştirilebilmektedir. Bankaların şubelerinin gişelerinden muhatap banka bilgilerini verdiğinizde işlemler gerçekleştirilmektedir. Eft işlemi şubelerden sadece şubelerin çalıştığı zamanlarda gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bankaların şubelerinden gerçekleştirilen eft işlemlerinde yüksek işlem ücretleri alınmaktadır. Bu nedenle şubeler son tercihiniz olmalı.

İnternet bankacılığı ile yapacağınız eft işlemleri ücret olarak da en düşük işlem ücreti olacaktır. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra para Transfer işlemlerinden eft işlemini seçmeniz ve para transferi yapacağınız banka bilgilerini girmeniz yeterlidir. Genel olarak IBAN bilgileri ile para transfer işlemini gerçekleştirmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Eft Nedir? Eft Saatleri Devlet Bankaları

Son olarak telefon bankacılığı aracılığı ile de eft işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Telefon bankacılığından eft işlemini gerçekleştirmek için müşteri temsilcisine bağlanmanız ve gerekli bilgileri vermeniz gerekmektedir.

Eft işlemini gerçekleştirmek için bu adımları izlemeniz yeterlidir. İşlem sonrasında para muhatap banka hesabına aktarılacaktır.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü