20 Subat 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Erdoğan Neden Esad'la Geçiş Dedi?

Suriye dengeleri hızla değişiyor. Ve Türkiye yeni denklemde söz sahibi olmak istiyor. Hürriyet yazarı Verda Özer, Suriye’de değişen dengelerden sonra Türkiye’nin gardını aldığını yazdı.

İşte o yazı…

YENİ DENKLEM

5 yıldır resmen yaprak kımıldamayan Suriye denkleminde, geçtiğimiz hafta birden bire dengeler tepe taklak oldu. Önce Rusya’nın Suriye’de askeri üs kurduğu ortaya çıktı.

Hemen ardından Rusya, İran, Irak ve Suriye’nin ortak kumanda merkezi kurduğu basına yansıdı. Asıl bombayı ise Putin hafta sonu Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na gitmeden patlattı:

Evet Esad’ı kurtarmak istiyoruz. Bir bomba da ABD’den geldi: İran’la Suriye’yi konuşmaya hazırız. Tüm bunların üstüne tüy diken ise, ABD ve Rusya’nın Suriye konusunda anlaşma yaptığı haberi oldu. Peki şimdi ABD, Rusya ve İran işbirliği mi yapıyor? Bu durumda ABD Esad’ın kalmasına razı mı oluyor? Ya Türkiye?

ABD-RUSYA ANLAŞAMADI

Herhalde en doğru cevapları alabileceğim kişiyle konuşuyorum: ABD’nin Ortadoğu’da Gayri Resmi Diplomasisini yürüten Randa Slim’le. Slim, ABD’yi temsilen resmi kanallar dışında karar alıcılarla görüşüyor. Ve Suriye politikasını yönlendiriyor. Slim’i Tahran’dan Beyrut’a geçerken yakalıyorum. 

Öncelikle, ABD ve Rusya arasında henüz bir anlaşma olmadığını söylüyor. Zira 2 ana konuda hâlâ uzlaşmış değiller. 1.si, Rusya Esad’ın hem IŞİD’e karşı savaşın, hem de Suriye’de siyasi çözümün parçası olmasını istiyor. ABD ise IŞİD’e karşı Esad’la birlikte savaşmayı reddediyor. Zira bunun Esad’ı iyice kalıcı kılacağını biliyor.

Esad’ın geçiş sürecinde olmasını ise kabûl ediyor. Slim, hatta ABD Esad’ın şu anda düşmesine karşı diyor. Yerini cihatçıların alacağı endişesiyle. Ancak Washington eninde sonunda gitmesinde ısrarcı. * 2.anlaşmazlıkları ise, Suriye muhalefeti. Rusya Esad’a muhalif olan herkesi terörist olarak görüyor.

ABD ise IŞİD ve Nusra dışındaki muhaliflerin vurulmasına karşı. Peki Ahrar el Şam? Slim Washington’a göre terörist olmadıklarını söylüyor.

PYD de ABD için sahada bir müttefikken, bu konuda Rusya’nın duruşu Ankara’yla örtüşüyor. Zaten bu yüzden dün herkesin heyecanla beklediği BM’deki Obama-Putin görüşmesi malûmun ilânı oldu. İki ülke askeri ve siyasi görüşmeleri sürdürecek. Ancak yakın zamanda aktif bir işbirliği beklememek gerek. Yine de Slim’in şu sözüne dikkat: ABD Rusya’nın IŞİD’e karşı savaşmasından memnun olur.

ERDOĞAN BU DENGELERİ GÖRDÜ

Erdoğan da işte bu yeni dengeleri görüyor. Ve nasıl diğer oyuncular dümeni rüzgara göre kırıyorsa, o da ona göre mevzi alıyor. Türkiye’ye bu yeni denklemde yer açmaya çalışıyor.

KARTLAR DEĞİŞİNCE SİYASET DE DEĞİŞİR

Akşam yazarı Gülay Göktürk de,  Türkiye’nin Suriye politikası çeşitli fazlardan oluşuyor. İlk dönem, muhtemelen Esad’ın gücünün aşırı küçümsenmesinden kaynaklanan bir  değerlendirme hatasıyla, “bu işin birkaç ayda biteceği” varsayımı üzerine kurulu, aşırı agresif ve aşırı angaje bir dönemdi dedi ve yazısını şöyle sürdürdü:

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN….

Star yazarı Mensur Akgün de, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hafta içinde gerçekleştirdiği Rusya ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın, bulunacak siyasi bir çözüm çerçevesinde, bir süre iktidarda kalabileceğini söylemesi eleştiri konusu oldu. Türkiye’nin uyguladığı politikanın hatasının tescili diye görüldü dedi ve yazısını şöyle sürdürdü..

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN…

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü