21 Ocak 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Haberlerde içeriklerin doğru olmadığı anlaşılır mı?

Binlerce kişiyi ilgilendiren ve maddi veya manevi konuda destek vermesi amacıyla hazırlanan haberlerdeki doğru olmayan bilgileri, tam aksine mağdur olmalarına neden olabilir. Haber içerikleri doğru olmadığında bunun anlaşılması çok uzun sürmez. Olayın muhatabı olan kişiler tarafından kaynaklarıyla ve ispatlarıyla birlikte içeriklere dair yalanlamalar başlayabilir. İşte böylece yalan haberlerle vakit kaybeden ve umutlarının boşa çıkacağını gören kişilerin öfkesi de bir türlü dinmek bilmeyecektir. Bu konuda site sahiplerine de gerekli tepkiler gösterilecektir ve haber takibi o site için pek çok kişiyi yanıltacaktır. Bu da sitenin itibarını yerle bir etmeye yetecektir.

Haberlerin içeriklerindeki yanılgıların bir an önce ortaya çıkmakta olduğu görülecektir. Bunu ortaya çıkaracak olan noktalardan birisi de okurların dikkati olacaktır. Çeşitli aracılarla bunun ispat edilmesi için önemli adımlar atan kişilerin haberlerin doğru olmadığı konusunda ısrarcı davranmakta oldukları görülecektir. Böylece haber siteleri ve kategoriler de çöp başlıklarla doldurulmuş ise bu kaliteli sitelerden ayrılabilecektir. Sosyal medya sitelerinde veya çeşitli internet adreslerinde dolaşan ve gerek ünlülerin hayatını konu alan, gerekse insanların üzerinde durduğu konularla ilgili hassas noktalara temas edilen, ancak doğru bilgiler verilmeyen bu başlıkların da daha az rağbet gördüğü görülmektedir. Bu başlıklarla ilgili şikayetlerin sürekli olarak aktarılmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. İçerikler doğru olmadığında kişiler bunu kaynaksız paylaşımlardan da anlamaktadırlar. Bu nedenle kişilerin ihtiyaçlarına cevap verecek doğru haberlerle ilgili bazı kriterler de ortaya çıkacaktır.

Kişileri yanıltmayan ve yanlış bir yola sevk etmeyecek olan haberlerin gündeme gelmesi sayesinde daha büyük avantajları ve kolaylıkları beraberinde getireceği de görülecektir.

Haberler içerikleri ve bütünlüğü ile kişilerin dikkatini çekecek boyutlarda olmalıdır. Doğruluğu konusunda herhangi bir tartışmaya yer vermemesine özen gösterilmelidir. İçerikleriyle ilgili bir problemin yaşanmayacağı konusunda garanti verilmesi de gerekecektir. İşte tüm bu hususlarda başarılı sonuçları ortaya kısa sürede ve son dakika olarak da koyacak olan sitelerin, daha fazla takipçiye ulaşması mümkün olacaktır. Gerek internet sayfalarından, gerekse sosyal medya hesapları aracılığıyla aktarılan haberlerde haber sitelerinin yalan haberle adının anılmaması için tüm haberleri özenli ve doğru içeriklerle hazırlamaya özen göstermesi gerekecektir.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü