18 Ocak 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Mevlana'nın öğütleri günümüze ulaşıyor

İlahiyatçı Yazar Prof. Dr. Emin Işık, Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği Mevlana’dan Öğütler programı kapsamında Esenlerliler ile bir araya geldi. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda Işık, Şems-i Tebrizi’nin bilinmezliği ve ekonominin put haline getirilmesi hakkında konuştu.

BUGÜN DE EVLİYALAR VAR

Prof. Dr. Emin Işık,  bu devirde de evliyaların var olduğunu; fakat kendilerini açığa vurmadıklarını belirterek, Zaten esas olan bu işin gizliliğidir. Evliyalar hazine gibidirler, merak eden arayıp bulsun dedi. Işık, sofilerin bugünün kıymetini bildiğini belirterek, Bütün ömür bugündür, o da içinde yaşadığımız andır. Zamanın bize geri dönüşü yoktur, dolayısıyla mevcut olanı da kaybetmiş oluruz. Bu Mevlana’nın Hüsameddin Çelebi’ye nasihatlerindendir diye konuştu.

‘HAKİKATLER GÜNEŞİ’ ŞEMS-İ TEBRİZİ

Mevlana’nın dilinden Şems-i Tebrizi’yi anlatan Işık, Hüsameddin Çelebi Mevlana’dan kendisine Şems-i Tebrizi’yi anlatmasını istemiş, Mevlana ise cevaben, eğer O, dünyada aşikare olursa ne sen kalırsın ne ucun ne ortan kalır. Yani Şems’in sırlarını ben sana baştan sona anlatsam, sen de yok olursun, ben de yok olurum. Şems-i Tebrizi ucu bucağı olmayan bir kuvvet diyor. Mevlana Şems’i, Şems’ül Hakayık Hakikatler Güneşi olarak tanımlıyor. Güneş alemi aydınlatır fakat o sana yaklaşırsa seni yakar şeklinde konuştu.

 

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü