20 Ocak 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

MİLLİ EĞİTİM’DEN SKANDAL SEÇİM YAZISI

İzmir’in Buca ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü’nün tüm okullara gönderdiği resmi yazı tepki çekti.

Şube Müdürü Halit Yılancı imzalı 27 Mart 2014 ve 332 sayılı söz konusu yazıda seçim torbalarının sadece sandık kurulu başkanı tarafından teslim edilmesi istenirken, “Yanında herhangi bir görevli getirilmemesi önemle rica olunur.” denildi.

Ancak YSK’nın 138 No’lu genelgesinin ‘Sayıma ilişkin torbaların (kâğıt ve belgelerin) ilçe seçim kurulu başkanına veya görevli geçici ilçe seçim kurulu başkanına teslimi’ konusundaki 55. maddesinde yapılması gerekenler şöyle sıralanıyor: “Hazırlanan mühürlü torbalar ve sandık kurulu mührü, ilçe seçim kurulu başkanlığınca yapılacak düzenlemeye göre; sandık kurulu başkanı ile ad çekme yoluyla belli edilecek en az iki üye tarafından hiçbir gecikmeye meydan verilmeksizin ve hiçbir yere uğranmaksızın en kısa zamanda ilçe seçim kurulu başkanına veya görevli geçici ilçe seçim kurulu başkanına teslim edilir. Bu maddeye aykırı hareket edenler hakkında cezai kovuşturma yapılır. Kurulun diğer üyeleri ile gözlemciler de isterlerse ve taşıtta yer varsa veya taşıt kendileri tarafından sağlanırsa başkanla birlikte gidebilirler.”

YSK’nın kontrolünde olan seçime Milli Eğitim Müdürlüğü’nün karışması tepki çekerken yaşanan anormallikten haberdar olan CHP’nin konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

CİHAN

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü