20 Subat 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Okullar Açıldı, Çocukların Sağlık Sorunları Başladı

Okulların açılmasıyla birlikte bu çağdaki çocuklarda sağlık sorunlarının yaşanabileceği uyarısı yapıldı. Okula ve kreşe giden çocukların genel bir muayeneden geçirilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, en sık görülen hastalığın ise idrar yolu enfeksiyonları olduğunu ifade ediyor.

Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sabahat Karakaşlılar, okul döneminde bazı hastalıkların sıklıkla görülebileceğini söyledi. Çocukların ilkokula başlarken mutlaka bir kontrolden geçirilmesi tavsiyesinde bulunan Dr. Karakaşlılar, “İlkokula başlarken kontroller önemli. Çünkü çocuk okuma-yazma öğrenmeye başlıyor. O dönemde bütün fonksiyonlarının iyi olması gerekiyor. Mutlaka kan tahlili yapıyoruz. “Anemisi var mı?” diye bakıyoruz. Çünkü anemisi varsa çocuğun öğrenme yeteneği etkileniyor. Görme bozukluğu varsa tahtayı göremiyor ve yine öğrenme yetisi düşüyor. Eğer çocuğun işitmesi ile ilgili en ufak bir şüphe varsa mutlaka kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilerek işitme testlerinin yapılması gerekiyor.” diye konuştu.

Çocukların okul çağında bir çok hastalığa yakalanabileceğine işaret eden Dr. Sabahat Karakaşlılar, şunları söyledi: “Bu dönemde idrar yolu enfeksiyonları sık görülebiliyor. Çünkü belirli bir yaşa kadar ailesiyle birlikte olan çocuğun tuvalet eğitiminde anne yanında. Ama anaokulu ya da ilkokula gittiğinde yanında biri olmuyor ve kendi temizliğini yapması gerekiyor. Tuvalet temizliği konusunda çocuklar çok becerikli olamıyorlar ve bu nedenle de idrar yolu enfeksiyonları görülüyor. Toplu yaşanılan alanlarda, toplu kullanılan tuvaletlerde, el yıkanmasına da dikkat edilmezse paraziter hastalıklar görülebiliyor. Üst solunum yolu hastalıkları da sıklıkla karşımıza çıkıyor. Anaokuluna ve ilkokula ilk başlanılan senede özellikle çok sık görülüyor. Çünkü okula gitmeden önce çocuk steril bir ortamda yaşıyor. Okula gittiğinde ise kalabalık bir ortama giriyor. Üst solunum yolu hastalıkları damlacık enfeksiyonuyla bulaştığı için biri öksürdüğünde hepsine geçebiliyor.

Dr. Sabahat Karakaşlılar, ebeveynlerin çocukları okula başlamadan bazı önlemler alması gerektiğine vurgu yaparken şu görüşleri dile getirdi: “Öncelikle çocukların kreş öncesi döneme ya da ilkokul öncesi döneme kadar aşılarının yapılması gerekiyor. Kreşe ya da okula başlayacak çocukların öncelikle ayrıntılı bir fizik muayeneden geçmelerinde yarar var. İşitme testlerinin, görme muayenesinin, gerekirse kulak burun boğaz muayenelerinin de yapılması önemli. Çocuğun psikolojik olarak okula uygun olup olmadığını, hangi çocuğun hangi okula uygun olduğunu değerlendirmek gerekiyor. Bunu da tabi çocuk gelişim uzmanları pedagoglar yapıyor. “Hiperaktivitesi var mıdır?” “Konsantrasyon eksikliği var mıdır?” Çünkü bunlar çocukların arkadaş grubuna adaptasyonlarını engelleyen durumlar. Fizik muayenede de boy ve kilo gelişimi kontrolü yapılıyor. Kreşlerde ve okul öncesi eğitimlerde beslenme de çok önemli olacağı için, obeziteye yatkınlık veya yeterli gıda alınmamaya bağlı kilo kaybına da dikkat etmekte fayda var. Aşılar enfeksiyonlarda en önemli koruyucu faktörler. Aşıların düzenli yapılıp yapılmadığı önemli. Eğer eksik aşıları varsa okul öncesi çağda mutlaka tamamlanması gerekiyor.”

Okula gitmek istemeyen çocuklara karşı profesyonel destek alınmasını öneder Dr. Sabahat Karakaşlılar, sözlerini şöyle tamamladı: “Profesyonel destek alındığı halde çocuk okula gitmek istemiyorsa okul öncesinde çocuğa okulu anlatan materyaller, kalem, defter, kitap almak veya okula giden öğrencilerle bir arada bulundurmak gerekiyor. Okulu sevdirmeye çalışmak da önemli. Bir süre öncesinde okulu gezdirmek, öğretmenlerle tanıştırmak faydalı olabiliyor. Bunu tatlı dille, alıştırarak yapmak gerekiyor.”

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü