12 Aralik 2017 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Robotlar 30 yıl sonra insanları geçecek

Japon telekomünikasyon ve internet şirketi Softbank’ın CEO’su Masayoshi Son, akıllı robotların sayısının gelecek 30 yıl içinde insan nüfusunu geçeceğini, robotların insanlardan daha akıllı olacağını söyledi.

Masayoshi Son,  İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen teknoloji dünyasının  önemli etkinliklerinden Dünya Mobil Kongresinde gelecekte teknolojinin ne yönde  ilerleyeceğine dair öngörülerini paylaştı.
 
Son, Gelecek 30 yılda ayakkabılarımızda bulunan çipler beynimizden  daha akıllı olacak. Bu çiplerin üstüne basacağız ama onlardan daha geride  olacağız. öngörüsünde bulundu.
 
Bugün ortalama bir kişinin IQ’sunun 100 civarında olduğunu ifade eden  Son, Albert Einstein yahut Leonardo Da Vinci gibi kişilerin IQ’sunun 200’e kadar  çıktığını belirtti. Son, bu kişilerin dahi olarak nitelenmesine karşın akıllı  robotların IQ’sunun zamanla 10 bine çıkabileceğini ileri sürdü.
 
Bunu süper zekanın doğumu olarak niteleyen Son, Bu gerçek olacak.  ifadesini kullandı.
 
Akıllı robotların sayısının 30 sene zarfında insan nüfusunu geçeceğini  belirten Masayoshi Son, bunların insanlarla aynı boyut ve şekilde olacağı  değerlendirmesini yaptı. Son, bazı robotların uçacağını ve yüzeceğini,  bazılarının ise iki bacağının olacağını, buna karşın diğerlerinin yüzlerce bacağa  sahip olabileceğini dile getirdi.
 
Japon girişimci Son, robotların tehlikeleriyle ilgili ise Bence bu  süper ya da zeka bizim ortağımız olacak. Eğer bunları doğru kullanmazsak bu bir  risk oluşturacaktır. Buna karşın robotları doğru işler için kullanırsak bunlar  daha iyi bir yaşam için ortaklarımız olabilir. ifadesini kullandı.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü