23 Ocak 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Saddam'ın Sarayı'nın son hali

‘Saddam Sarayı’ olarak bilinen Cumhuriyet Köşkünün Musul operasyonu kapsamında da büyük tahribata uğradığı görüldü. DEAŞ’ın tahrip ettiği modern sarayın duvarlarına sloganlar yazdığı ve bazı duvarlarını yıktığı belirlendi.

Irak’ın devrik lideri döneminde Musul’da Dicle Nehiri’nin kenarında inşa edilen ve Saddam’ın sarayı olarak da bilinen Cumhuriyet Köşkü, Musul operasyonu kapsamında 20 Ocak’ta DAEŞ’ten alındığı belirtildi. Musul’un kuzeyinde bulunan ve Irak Ordusu tarafından 20 Ocak’ta DEAŞ’ten alınan Cumhuriyet Köşkü’nün büyük tahribata uğradığı görüldü. 1990 yılında inşaa edildiği belirtilen Cumhuriyet Köşkü, 2003 Irak savaşında da tahrip edilmişti. 

CUMHURİYET KÖŞKÜ YA DA SADDAM’IN SARAYI

Musul’un kuzeyi ve Dicle Nehri kıyısında 1990 yılında yapımına başlanan Cumhuriyet Köşkü, Amerika’daki Beyaz Saray’ın birkaç kat büyüklüğünde yapılmış ve içinde yapay göletler ve şelaleler bulunuyor. Köşkün neredeyse her köşesine Saddam Hüseyin’in ismi yazılırken, kentin kuzeyinde tepede inşaa edilen Köşk, Musul Üniversitesi’ne bakıyor. Çeşitli ülkelerden gelen DEAŞ üyelerinin eğitildiği ve DEAŞ emirlerinin kullanıldığı Köşk, koalisyon uçaklarınında defalarca hedefi olmuştu.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü