20 Ocak 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Sağlık Çalışanlarından Kadına Şiddete Tepki

Sağlık-Sen Eskişehir Şubesi Kadınlar Komisyonu Başkanı Burcu Gülcan, şiddetin, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlar ve kız çocuklarının yaşamlarını olumsuz etkileyen, başta ekonomik ve sosyal haklar olmak üzere temel hak ve özgürlüklerini ihlal eden ve bu haklara erişimlerini engelleyen en önemli nedenlerden biri olduğunu söyledi.

Eskişehir Devlet Hastanesi poliklinik binası önünde toplanan sendika üyesi kadın ve erkek sağlık çalışanları ellerinde taşıdıkları dövizlerle kadına şiddeti protesto ettiler.

Grup adına konuşan Gülcan, Sağlık-Sen Eskişehir Kadınlar Komisyonu ve üyeleri olarak, kadınlara ve kız çocuklarına yöneltilmiş her türlü şiddete hayır demek ve toplumun her kesiminde oluşması gereken duyarlılığı ve dayanışmayı sergilemek için burada olduklarını bildirdi.

Şiddetin, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlar ve kız çocuklarının yaşamlarını olumsuz etkileyen, başta ekonomik ve sosyal haklar olmak üzere temel hak ve özgürlüklerini ihlal eden ve bu haklara erişimlerini engelleyen en önemli nedenlerden biri ve insanlık suçu olduğunu ifade eden Gülcan, şunları kaydetti:

Toplumumuzdaki genel yargıya göre kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri ile eş tutulmaktadır. Halbuki kadına yönelik şiddet kadınların fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik olarak zarar görmeleri veya zarar görecekleri korkusuyla baskı ve tehdit altında bırakan ve sınırlandıran her türlü tutum ve davranıştır.

Yapılan istatistikler bize gösteriyor ki dünyada ve ülkemizde kadınlara yönelik şiddet maalesef her geçen gün artarak devam etmektedir. Ülkemizde son 10 yılda kadına yönelik şiddet yüzde bin 400 artış göstermiştir. Aslında son yıllarda ülkemizde yapılan reformlar çerçevesinde kadına yönelik şiddetin önlenmesi amaçlı yasal düzenlemelere de önem verilmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu konuda ciddi çalışmalar yürütmekte ve ülkemizde yaşanan bu zulme karşı mücadele de mağdurların her zaman yanında olmaktadır.

Kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi sözleşmesinin bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi’nin 40 devlet tarafından imzalandığını dile getiren Gülcan, Türkiye, 12 Mart 2012’de sözleşmeyi onaylayan ilk ülke olmuştur. Ancak unutulmamalıdır ki toplumsal dönüşüm gerçekleşmedikçe en mükemmel yasal düzenleme ve izlenen politikalar sonuçsuz kalmaya mahkumdur.dedi.

Gülcan, bu nedenle tüm toplumun ve yöneticilerin cinsiyetçi yaklaşımdan uzak, dayanışma içinde mücadele etmesi gerektiğinin altını çizerek, Aileler, evlatlarını yetiştirirken kız-erkek ayrımı yapmadan her çocuğa birey mantığıyla yaklaşmalı; çocuklarına eşit sevgi, saygı ve ilgi göstermelidir. Toplumdaki her birey bu yönde eğitilmeli ve kız çocukları için daha ailede başlayan cinsiyetçi baskı ortadan kaldırılmalı, Kadınlarımızı sosyal çevresi ile dayanışma içinde tutmalı ve yalnız olmadıklarını hissetmelerini sağlamamız gerekir. ifadelerini kullandı.

Gülcan, Sağlık-Sen üyeleri olarak Türkiye’de yaşanan kadın hakları ihlallerine karşı herkesi birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olmaya davet ettiklerini belirtti.

Konuşmaların ardından grup üyeleri hastanenin girişine hazırlanan kadına şiddete hayır panosuna el izlerini bıraktı.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü