18 Subat 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Sınır güvenliğinde yeni dönem…

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), sınır güvenliğini sağlamak için ekim ayında kullanmayı planladığı özel üretim gözetleme balonları, kesintisiz bilgi akışı sağlayacak ve hafif silahlardan etkilenmeyecek. 

Türk Silahlı Kuvvetlerince gerçekleştirilen Fırat Kalkanı Harekatı ile terör unsurlarından temizlenen Suriye sınırı, fiziki güvenlik sistemiyle de güvenli hale getirildi. Sınır boyunca modüler beton duvar inşası devam ederken hudut güvenliğine yönelik yeni bir adım daha atılması planlandı.
 
Uygulanacak proje kapsamında hudut güvenliğinin sağlanmasında gözetleme balonları da kullanılacak.
 
Kuvvetli rüzgarlara dayanıklı gözetleme balonlarında radar ve yüksek çözünürlüklü kamera bulunacak. Hafif silahlardan etkilenmeyecek balonlar, 2 bin metre yükseklikte duracak. Gözetleme balonlarından yerdeki istasyonlara kesintisiz görüntü ve bilgi akışı olacak.
 
Konuyla ilgili çalışmalarına başlayan Milli Savunma Bakanlığı, gözetleme balonlarına ilişkin hizmet alımı sözleşmesini haziran ayında imzalamayı planlıyor. Türk mühendislerce geliştirilen ve milli imkanlarla üretilen gözetleme balonları, Kara Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarının yanı sıra Özel Kuvvetler Komutanlığının da kullanımına sunulacak.
 
Alınacak 7 balonun bordo bereliler tarafından özel operasyonlarda istihbarat sağlamak için kullanılması da planlanıyor.
 
Sınırda güvenlik kuleleri yükseliyor
 
Suriye’nin Telabyad kentinin karşısında bulunan Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde güvenlik kuleleri yükseliyor.
 
Suriye ile Türkiye arasında güvenlik duvarının inşa edilmesinin ardından şimdi de güvenlik kuleleri yapılmaya başladı. Sınırın sıfır noktasında daha öncede metal olan güvenlik kulelerinin yanında beton güvenlik kuleleri inşa ediliyor. Yaklaşık 8 metre yüksekliğinde olan kulelerin bir kısmı tamamlanırken bir kısmının yapımına ise devam ediliyor. Yapılan güvenlik kuleleri sayesinde Türk askeri tarafından sınırın Suriye tarafındaki her türlü hareketlilik rahatlıkla gözlenebilecek.
 
Bir hafta içinde Türk askeri tarafından karşı tarafta asılı olan PYD bayrağının indirileceğini iddia eden Akçakaleliler, Sizin de gördüğünüz gibi güvenlik önlemleri alınıyor. Şu dalgalanan bayrak bizim canımız, ciğerimiz, vatanımız, birliğimiz. İnşallah bundan bir hafta sonra o sarı bayrağı kaldıracağız. Bu kapı ve kuleler güvenliğimiz için yapılıyor ifadelerine yer verdi.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü