21 Kasim 2017 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Sultansazlığı’nda sülük toplayana 38 bin 751 lira ceza

Kayseri’de Sultansazlığı Milli Parkı sınırlarındaki alanda sülük topladıkları iddiasıyla 12 kişiye Çevre Kanunu’na muhalefet suçlamasıyla 38 bin 751’er lira ceza uygulandı.Kayseri Orman ve Su İşleri Müdürlüğünce, Develi ilçesine bağlı Çayırözü Mahallesi’nde Sultan Sazlığı Milli Parkı sınırları içinde sülük topladıkları ve bunu ranta çevirdikleri iddiasıyla 12 kişiye 38 bin 751’er lira olmak üzere toplam 465 bin 12 lira idari para cezası kesildi. Orman ve Su İşleri Müdürlüğü yetkilileri, milli park alanı  sınırlarında yer alan ve uluslararası öneme sahip sulak alanlarda her türlü  hayvanın avlanmasının ve endemik bitkilerin toplanmasının yasak olduğunu  belirtti.
Yetkililer, Uluslararası Ramser Sözleşmesi kapsamındaki Sultansazlığı  Milli Parkı’ndaki sülüklerin nadir görülen türlerden olduğunu ve doğal sit  alanındaki doğal hayatın korunması bakımından bu canlıların büyük önem taşıdığını  ifade etti. Yetkililer, Çevre Kanunu ve Sulak Alanlar Yönetmeliği hükümleri  gereği doğal sit alanında avlandıkları belirlenen kişilere para cezası uygulandığını ve bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu hatırlattı.

Köylülerden uygulamaya eleştiri
Cezaya tepki gösteren köylülerden Ramazan Erol, yaptığı açıklamada, köylerinin Sultansazlığı Milli Parkı’nın 200 metre yakınında olduğunu  söyledi. Köy halkının yarıya yakınının sazlık alandan tuttukları sülüklerle geçimini sağladığını belirten Erol, son günlerde yüklü miktarda cezalarla karşılaştıklarını ifade etti. Kendisine de sazlık alanda sülük topladıkları gerekçesiyle 38 bin 751 lira para cezası verildiğini ifade eden Erol, Biz buraya hayvanlarımızı alıp eve götürmek için geldiğimizde bile görevliler ‘Av yapıyorsunuz, sülük tutuyorsunuz’ diye fotoğraflarımızı çekiyor. Daha sonra bize 38-40 bin lira ceza geliyor. Ne kadar da itiraz etsek, mahkemeye gitsek sonuç alamıyoruz dedi.
Bölgenin önemini iyi bildiklerini anlatan Erol, Sazlık alana 100-200  metre ileride köyümüz var. Başkaları gelse buraya zarar verse herkesten önce biz  karşı çıkarız. Ufak tefek sebeplerden dolayı bu şekilde büyük bir ceza ödemeye anlam veremiyoruz. 3-5 lira değil ki 38 bin lira ceza. Benimle birlikte 12 kişiye ceza geldi diye konuştu. Evini sülük tutarak geçindirmeye çalışanlar olduğunu aktarana Erol,  Günlük belki 50 lira 100 lira kazanıyorlar. Başka iş imkanı yok ki dedi.

Ceza kesilen köylülerden Hilmi Eken de Sultan Sazlığı’na dünyanın her yerinden ziyaretçilerin geldiğini ve turistlere özel turlar yaptırıldığını ama  yıllardır yaşadıkları köylerinde cezaya maruz kaldıklarını savundu. Kendilerine verilen cezayı ödeme olanakları olmadığını dile getiren Eken, Sultansazlığı’na Avrupa’nın insanı geliyor, onlara özel gezi turlar ayarlıyorlar. Onlara serbest de biz burada doğduk büyüdük bize neden yasak?Burada benim sazlığım var onu sulamaya gittim, ondan dolayı bile ceza yazdılar. Sazlık alana indiğimizde potansiyel suçlu gibi görülüyoruz. Buradaki çoğu insanın geçim  kaynağı sülük. Zaten bu kadar cezayı ödeyecek paramız olsa sazlığa girip sülük  tutmam. Devlet büyüklerimizden anlayış ve yardım istiyorum değerlendirmesinde bulundu.

 

ABD uçakları Diyarbakır’da

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü