19 Ocak 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Trump çuvalcı generali mi getiriyor?

ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump’ın Dışişleri Bakanı olarak düşündüğü isimler arasında Irak’taki Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesi vakasında ABD askerlerinin başında bulunan David Petraeus’un adının öne çıktığı belirtiliyor.

ABC News’e konuşan üst düzey yetkililer, Trump’ın gün içinde Patreaus’la New York’taki Trump Tower’da bir araya geleceğini ifade ederken, seçilmiş başkanın salı günü de dışişleri bakanı adayları arasında ismi geçen Massachusetts Senatörü Mitt Romney ile görüşeceği kaydedildi.

Bloomberg ise eski CIA Direktörü General Petraeus’un geçen hafta yeni başkan Trump’ın kendisine kabinede görev vermesi halinde kabul edeceğini söylemesinin ardından, ABD’nin Afganistan ve Irak’taki işgal güçlerinin komutanlığını yapan eski askerin adının adaylar arasında öne çıktığını yazdı.

TRUMP’IN EKİBİ PETRAEUS’U İSTİYOR

Trump’ın da Petraeus’u seçmeye eğilimli olduğunu, ancak hem Dışişleri’nde hem de Pentagon’da iki emekli generalin olmasının iyi bir fikir olup olmadığına henüz karar veremediğini savunan Bloomberg, yeni başkanın danışmanlarının çoğunun da eski CIA şefinin bakanlığından yana olduğunu aktardı.

ABD askerlerini Irak ve Afganistan’da yöneten Petraeus, Başkan Barack Obama tarafından CIA’in başına getirilmişti. Biyografisini yazan kadınla yaşadığı evlilik dışı ilişkisi ve gizli bilgileri onunla paylaştığının ifşa olmasından sonra Petraeus, 2012’de CIA direktörlüğü görevinden istifa etmişti. Türk basını 2003’te Kuzey Irak’ta Türk askerinin başına çuval geçirilmesi olayının faturasını Petraeus’a kestiği içim generalin adı uzun süre ‘çuvalcı’ olarak anılmıştı. Petraus, CIA direktörü olduğunda Türkiye’yi ziyaret etmiş ve bu ziyaret sırasında da Türk yetkililere, Türkiye’de benim adım çuvalcı general diye çıktı. Oysa çuval emrini ben değil, General Odierno vermişti demişti.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü