21 Ocak 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Trump'tan 'Meksika duvarı'na onay

Beyaz Saray, yeni Başkanı Donald Trump’ın Meksika sınırına duvar örülmesini öngören emri imzaladığını açıkladı. Seçim döneminde, Meksika’dan gelen kaçak göçmenleri önlemek için birçok kez sınıra duvar öreceğini kaydeden Trump’ın vaadi, başkanlık görevini devraldıktan 5 gün sonra gerçekleşti.

MÜSLÜMANLARI, ABD’YE ALMAYALIM DEMİŞTİ

Seçim kampanyası döneminde Müslümanların ABD’ye alınmaması önerisini yapan ve sonraki açıklamalarında bununla daha sıkı güvenli prosedürlerini kastettiğini söyleyen Trump’ın, imzalayacağı kararnameyle birçok ülkeden gelen göçmenlerin birkaç aylığına ülkeye girişini yasaklayacağı öne sürüldü.

Bazı medya kuruluşlarında 4 ay olarak belirtilen sürenin ne kadar olacağının, söz konusu kararnamenin açıklanmasıyla netleşmesi bekleniyor.

MEKSİKA’NIN TEPKİSİ MERAK EDİLİYOR

Meksika Dışişleri Bakanı Luis Vedegaray’ın bugün Washington’u ziyaret etmesi bekleniyor. Washington Post gazetesi ve CNN televizyonu Trump’ın bugün Ulusal Güvenlik Dairesi ve göçle mücadele yetkilileriyle görüşme planladığını bildiriyor.

Meksika ise Trump döneminin başlamasıyla birlikte iki ülke ilişkilerinde yeni bir döneme girileceğini açıklamıştı.

Devlet Başkanı Pena Nieto salı günü yaptığı açıklamada, ülke ekonomisinin ABD’ye bağımlılığının azaltılmak istediklerini ve Brezilya ile Arjantin gibi Latin Amerika ülkeleriyle ilişkilerin yeniden yapılandırılacağını kaydetmişti. 31 Ocak’ta Trump ve Nierto’nun bir araya gelmesi bekleniyor.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü