12 Aralik 2017 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Uyku kalitesini arttıran besinler

Gündoğan, uyku problemi yaşayanları uyardı. Diyetisyen Kübra Gündoğan, uyumadan önce tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, Metabolizmanın çalışması gıda alımına bağlı olduğu gibi, sağlık açısından önemli bir yeri olan uykunun da alınan gıdaların niteliğiyle ilişkisi var. Kan basıncını ve nabzı düşüren kimi gıdalar metabolizmayı yavaşlatarak uykuya yardımcı olurken, bazıları ise metabolizma ve beyin aktivitesini artırarak uykuyu zorlaştırıcı etkiye sahiptir dedi.

Triptofan aminoasidi yönünden zengin gıdaların uyku kalitesini arttırdığını sözlerine ekleyen Gündoğan, Doğada melatonin içeren besin sayısı az iken triptofan hemen hemen birçok hayvansal ve bitkisel besinde bulunmakla birlikte kaliteli uyku için belirli miktarlarda alınması faydalıdır.

Süt, özellikle kaliteli protein içeriği ve triptofan aminoasidinden zengin olduğu için uyumaya yardımcı olmaktadır. Uyumadan 1 – 2 saat önce ılık içilen sütün triptofan içeriği daha yüksek olacağından sizi hızla uykuya dalma pozisyonuna geçirebilecektir. Doğal melatonin kaynağı olan ceviz yine uyku için size yardımcı olabilir.

Akşam yemeğinden sonra 2 tane ceviz yemek yeterlidir. Muz, serotonin ve melatonin hormonlarının salınımlarını artırmasının yanı sıra içerdiği magnezyum ve potasyum ile kasların gevşeyip, rahatlamasını sağlar. Kaliteli bir uyku için önemli olan kalsiyum ve magnezyum mineralini içeren yulaf, aynı zamanda içerdiği melatonin hormonu sayesinde kaliteli bir uyku ile vücudun yenilenmesini sağlar diye konuştu.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü