20 Subat 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Yardımeden: Yaşlılıkta Sağlık İçin Egzersiz Şart

Türkiye ve dünyada yaşlı nüfus büyük bir hızla genişliyor. Yaşlılık ile birlikte sağlık sorunlarının da arttığını belirten Genesis Diyarbakır Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor İbrahim Yardımeden, Doğru planlanmış egzersiz uygulamalar ile kronik hastalıkların yol açtığı fonksiyonel kayıplar azaltılabilir diyor. Alptekin, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nde sağlıklı bir yaşlılık için egzersizin önemine dikkat çekiyor.

Tıp dünyasındaki gelişmelerle birlikte yaşam süreleri uzarken, buna bağlı olarak da yaşlı nüfus hızla artış gösteriyor. Türkiye nüfus projeksiyonuna göre 65 yaş ve üstü yaşlı nüfusun 2023 yılında yüzde 10,2 (8,6 milyon), 2050 yılında ise yüzde 20,8’e (19,5 milyon) yükseleceği tahmin ediliyor. Bu da yaşlılık döneminde sağlığın korunması sorununu gündeme getiriyor. Yaşlanmayla birlikte bedenin fizyolojik özelliklerine uygun egzersiz programları geliştirilerek hem yaşlanmaya karşı durabilir hem de vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlayabilirsiniz.

Her hastanın egzersizi kendisine özel

Genesis Diyarbakır Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor İbrahim Yardımeden, hayatın her safhasında olduğu kadar yaşlılıkta da egzersiz yapmanın gerekli olduğunun altını çiziyor.

Doğru planlanmış egzersizin önemine değinen Dr. Yardımeden, egzersiz programı yapılmadan önce hastanın ayrıntılı öyküsünün alındığını, daha önce geçirilmiş ya da halen devam eden rahatsızlıkların varlığında ise hastaların kontrol için ilgili bölümlere yönlendirildiğini söyledi. Egzersiz reçetesinin her hasta için bireysel olduğunu vurgulayan Dr. Yardımeden, Egzersiz, her yaşlının ihtiyacına, eşlik eden diğer hastalıklarına, geçmiş ve devam eden yaşam tarzı ile fiziksel aktivite düzeyine göre planlanıyor. Hastadaki denge bozukluğu ve demans gibi mental bozukluklar ile kas gücü, egzersiz tipinin belirlenmesinde önemli rol oynuyor diyor.

Yaşlılarda egzersizin demans ile birlikte kalp ve damar hastalıkları oranını azalttığını belirten Dr. Yardımeden, egzersizin ayrıca kas gücünü ve kemik yoğunluğunu artırdığını, barsak aktivitesini düzenleyerek kabızlığı da azalttığını söylüyor.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü