12 Aralik 2017 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

YÖKDİL sınav giriş belgeleri yayınlandı mı?

YÖKDİL sınav giriş belgesi yayınlandı mı? Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı, 5 Mart 2017 tarihinde gerçekleşecek. YÖKDİL’e girecek olan öğrenciler sınav giriş belgelerinin ne zaman yayınlanacağını merak ediyordu. YÖKDİL sınav giriş belgesi henüz yayınlanmadı. YÖKDİL sınav giriş belgelerinin bugün yayınlanması bekleniyor. 

YÖKDİL SINAV GİRİŞ BELGELERİ İÇİN TIKLAYINIZ 

YÖKDİL SINAVI NE ZAMAN?

YÖKDİL, ilk kez 5 Mart 2017’de tek oturumda 30 ilde gerçekleştirilecek. Başvuru ücretinin 75 lira olarak belirlendiği sınav için adaylar başvuru esnasında kredi/banka kartı ile ödeme yapabilecek. YÖKDİL, mevcut Yabancı Dil Sınavı’nın (YDS) yanında adayın alanındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık alanlarında) dil yeterliliğini belirlemeye yönelik akademik yabancı dil sınavı niteliği taşıyor. YDS yapılmaya devam edilecek ve adaylar her iki sınava da girebilecek. Her iki sınavın da eşit geçerliliği olacak. İlgili mevzuat düzenlemelerinde ve YDS’de uygulandığı gibi sınavdan adayların doktora başvuru süreci için en az 55, doçentlik başvuru süreci için ise en az 65 puan alması gerekiyor.

YÖKDİL SINAV SORULARINI ANKARA ÜNİVERSİTESİ HAZIRLAYACAK

YÖK tarafından başlatılan YÖKDİL, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenecek. Sınav soruları Ankara Üniversitesince hazırlanacak, sınav organizasyonunu ise Anadolu Üniversitesi gerçekleştirecek. Sınava başta yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar olmak üzere yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da katılabilecek. Bu dönem için sadece İngilizce alanında yapılacak olan YÖKDİL, gelecek dönemlerde Almanca, Fransızca, Arapça olarak da genişletilerek yılda iki kez gerçekleştirilecek.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü